Ukrayna bugün 45 milyonluk nüfusu ile büyük ve el değmemiş bir pazar olarak karşımıza çıkıyor.

Ukrayna kalifiye ve ucuz iş gücüne sahip olmasının yanında bir çok sektördeki üretim ve  yatırım boşlukları nedeniyle girişimcilere riski düşük fakat yüksek kazançlı yatırım fırsatları sunuyor.

Son dönemlerde yüzünü Avrupa ve ABD’ye dönen, her alanda AB standartlarını yakalamayı amaçlayan ve bu hedefe yönelik ekonomik ve yapılsa reformları hızlı bir şekilde hayata geçirmeye başlayan ülke, Tarım ve Hayvancılık, İmalat Sanayi, Hizmet Sektörü, Teknoloji gibi bir çok alanda yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelmiş durumda.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) omurgasını oluşturduğu 35 milyar dolarlık bir mali paketle Batı, Ukraynadaki reform sürecini destekliyor. Kurda yaklaşık bir yıldır istikrar sağlanmış durumda. Avrupa Birliğiyle Ortaklık ve Serbest Ticaret Antlaşması (STA) 1 Ocak 2016 da yürürlüğe girdi.

Türkiye, Kanada ve İsrail ilerde müzakereler artık son aşamada. Çıkarılan yeni yasalar ve uygulamalar sonucunda beş yıl önce Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksinde 157’nci sırada olan Ukrayna, geçtiğimiz yıl 83’üncü sıraya yükseldi. Ukrayna’nın listede bu yıl daha üst basamaklara tırmanması bekleniyor.

UKRAYNA’YA GİDEN GERİ DÖNMÜYOR

Ukrayna’da dikkat çekici bir başka nokta ise Türk girişimcilerin çokluğu. Son verilere göre 500’den fazla Türk Vatandaşı işadamı Ukrayna’da yaşıyor. Ayrıca Ukrayna’ya Üniversite Eğitimi için giden Türk öğrencilerin büyük bir kısmı okulu bitirdikten sonra Türkiye’ye dönmüyor. Birçoğu bunun yerine Ukrayna’da kalıp ya kendi işlerini kuruyor yada iş bulup evleniyorlar. Ukrayna’ya öğrenci olarak gidip kendi işini kurmayı başaran çok sayıda Türk vatandaşı var. Ukrayna’da ,5 bini Kiev’de olmak üzere, toplam 10 binden fazla Türk vatandaşı yaşıyor.

UKRAYNADA TÜRK ŞİRKETLERİ
Bugün itibariyle Ukraynada yaklaşık 600 Türk Şirketi faaliyettedir.

ULAŞIM
Türk vatandaşları Ukrayna’ya vizesiz gidebilmekte ve 90 gün kalabilmektedir. Ayrıca iki ülke liderleri arasında Mart 2017’de imzalanan anlaşmya göre Haziran 2017’den itibaren iki ülke arasında sadece kimlikle seyehat etmek mümkün olacaktır. İstanbul’dan Ukrayna’nın farklı şehirlerine haftada yaklaşık 100 uçak seferi mevcuttur.